Școală după Școală

Orar februarie – mai 2015

Metodologie

Protocol colaborare

orar sds 2015

Orar 2014

model cerere ŞDŞ

Scopul

Programul „Scoală după şcoală” (SDS) este destinat elevilor claselor a II-a, a IV-a, a VI-a şi a VIII-a şi asigură servicii alternative de educaţie prin activităţi specializate de sprijin, activităţi sportiv-recreative într-un cadru organizat, după programul şcolar obligatoriu. Serviciile de educaţie din cadrul programului SDS vizează cu precădere desfăşurarea de activităţi în conformitate cu nevoile elevilor şi dorinţele părinţilor, în beneficiul copiilor şi al şcolii.

Obiectiv general:

Dezvoltarea şi diversificarea serviciilor alternative de educaţie prin oferta Programului ,,Şcoală după şcoală” pentru elevii Şcolii Gimnaziale Dumitra,  după  orele  de  curs, în vederea sprijinirii elevilor cu dificultăţi în învăţare şi obţinerii de performanţe pentru elevii dotaţi.

Oferta educaţională:

 • activităţi de recuperare pentru elevii cu dificultăţi cognitive;
 • activităţi de dezvoltare pentru elevii capabili de performanţă;
 • sprijin în autocunoaştere şi intercunoaştere prin activităţi de dezvoltare emoţională şi socială
 • activităţi de educaţie informală şi nonformală care să amelioreze comportamentul de adaptare şcolară;
 • activităţi de dezvoltare a imaginaţiei şi creativităţii copiilor;
 • activităţi de prevenire a eşecului şi abandonului şcolar;

Durata: octombrie 2014 – iunie 2015

Parteneri:

 • Primăria Dumitra
 • Consiliul Local Dumitra
 • Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Roşua
 • Asociaţia de Părinţi Dumitra

Grupul ţintă:

Elevii participanţi la program vor fi elevi din clasele a II-a, a IV-a, a VI-a şi a VIII-a care frecventează cursurile Şcolii Gimnaziale Dumitra în anul şcolar 2014-2015.

Pachete educaţionale:

 1. Activităţi cu sprijin specializat: recuperare pentru elevii cu dificultăţi de învăţare; activităţi de dezvoltare pentru elevii capabili de performanţă; activităţi de încurajare a lecturii independente; autocunoaştere, intercunoaştere prin activităţi de dezvoltare emoţională şi socială).
 2. Activităţi organizate de tip sportiv-recreativ

 
WordPress theme: Kippis 1.15
Site creat de Horvat Marius Andrei ( 0763647747 ) - Reparatii Calculatoare , Laptopuri , Telefoane - Nasaud